AK Parti Balıkesir Milletvekilimiz Sayın Yavuz SUBAŞI 20 Ocak Çarşamba günü derneğimizi ziyaret etti.
 
AK Parti MKYK Üyesi ve Balıkesir Milletvekilimiz Sayın Yavuz SUBAŞI 20 Ocak Çarşamba günü derneğimizi ziyaret etti. 

Yönetim kurulu üyelerimizin kendileri ve firmaları hakkında kısaca bilgiler verdiği ziyarette karşılıklı tanışmanın ardından Başkanımız Sayın Emrah BİLCANLI derneğimizin genel yapısı ve faaliyetlerinden bahsetti.

Genel Sekreterimiz Sayın Hakan TUR; İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen, Altıeylül ve Karesi ilçelerinin merkeze uzak olan köylerinde yaşayan 06-15 yaş aralığındaki çocuklara dijital beceriler kazandırmak ve kodlama eğitimi ile motor becerilerini geliştirmelerinin amaçlandığı “Mobil Robotik Kodlama ve 3D Tasarım Atölyesi” projemizin detaylarını aktardı. Yönetim Kurulu Danışman Üyemiz Sayın İbrahim ONUR Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda GMKA tarafından 2019 yılında ilan edilen TR22 Bölgesinde faaliyet gösteren 30 adet işletmenin kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesinin hedeflendiği “Balıkesir İş Dünyasında Değişim ve Gelişim Zamanı” projesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. 
 
Hayata geçirilen iki proje konusunun da gayet başarılı bulduğunu ifade eden Sayın Yavuz SUBAŞI, Balıkesir’in gelişimi adına yapılan her işin ve atılan her adımın destekçisi olduğunu belirtti. 
Başkanımız Sayın Emrah BİLCANLI ise, “Geniş alanda etki yaratacağına inandığımız projelerimize gösterdiğiniz ilgi ve desteğinizden dolayı öncelikle size ve nezdinizde tüm yetkililerimize üyelerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.
    
OSB’nin genişletilmesi ile ilgili yapılan çalışmaların sorulması üzerine; 1. Etap ile ilgili plana alınan tüm projenin ihale planlamasının yapıldığını aktaran Sayın Yavuz SUBAŞI;” Organize sanayinin genişleme bölgesindeki istimlaklar bitirildi. Şu aşamada alt yapı çalışmaları için Ankara’daki görüşmeler çok yoğun bir şekilde devam ediyor. Konuyla ilgili müjdeli haber Balıkesir’ e en kısa süre içerisinde verilecektir. Tüm bu işlemlerin tamamlanması durumunda ise sizler gibi bende yatırımcı sanayi kuruluşlarının şehrimize gelmesi konusunda güzel gelişmelerin yaşanacağı kanaatindeyim.” dedi.
 
Gümrüğün açılması yönündeki çalışmaların çok hızlı şekilde devam ettiğini ve yakın zamanda tamamlanacağını dile getiren Sayın Yavuz SUBAŞI sanayi ve ticari konuların yanı sıra eğitim konusuna da eğildiklerini, Balıkesir Üniversitesi’nde birçok yeni fakültenin kurulması için ilgili makamlara gerekli başvuruların yapıldığını aktardı. Balıkesir Üniversite hastanesinin büyütülmesi için yapılan çalışmaların tamamlandığını, 100 yataklı yeni üniversite hastanesi için ödeneğin 2021 yılında aktarılacağını söyledi. 
 
Jeotermal seracılık ve yenilenebilir enerji ile ilgili büyük teşviklerin yolda olduğunu, Gönen ve Sındırgı ilçeleri için devletin jeotermal seracılığa büyük oranda hibe verdiğini, Balıkesir iş dünyasının bu ve benzeri konuların takipçisi olarak değerlendirmesi gerektiğinin altını çizdi.  
 
Son olarak da Balıkesir’in genel olarak Ankara’dan çok iyi göründüğünün altını çizen Sayın Yavuz SUBAŞI, geçmiş dönemdeki sorunların son bulduğunu şehrin her açıdan daha huzurlu olduğunu vurguladı.

 

Balıkesir’i etkileyecek her türlü konuda siyasetin bir kenara bırakılarak asgari müşterekte buluşulmasının önemine değinildiği ziyaret, karşılıklı iyi dilek ve temennilerin ardından sona erdi.